Soutěska Sarakinas

Jste-li dobrodruh, máte rádi vodu, nebojíte se smočit a lozit po všem možném, tak soutěska Sarakinas nemůže chybět na vašem seznamu. Právem ji řadíme mezi nejhezčí na Krétě, byť v době vysokého stavu vody i mezi jedny z nejtěžších.

Soutěska Sarakinas se nachází na jihovýchodě Kréty, v blízkosti vesnice Mithi, 16 km západně od města Ierapetra. Délka soutěsky je přibližně 1,5 km, nejužší místo má okolo 3m, stabilně je šíře rokle okolo 10m. Výška stěn dosahuje až 150ti metrů. Celoročně zde protéká řeka Kryopotamos (pokud ovšem není suchá zima), která vytváří malá jezírka a vodopády. V jarních měsících může být soutěska kvůli množství vody schůdná s obtížemi resp. vůbec.

Upozornění: některé pasáže mají být jištěna lanem či řetězem, ale nelze na to spoléhat (vlastní zkušenost – utržené lano značně ztížilo průchod peřejemi vody).

Proč tam jet

Fascinující zákoutí s jezírky a vodopády, skály s ladnými křivkami, stezky a úchyty vytesané do skal.

Kdy tam jet

Ideální měsíc pro návštěvu je září, kdy je ideální stav vody. Na jaře se doporučuje zjistit stav v soutěsce, např. v EOS klubu.

Co sebou

Boty „nalej-vylej“ a nejlépe někoho sebou, popř. ať o Vás někdo ví. Při vysokém stavu jsou některá místa těžko průchodná.

Mytologie

Místní obyvatelé nazývají rokli Sarantapihos. Podle legendy zde Diuv syn, obr Sarantapihos, svými dlouhými vousy rozsekl horu na dvě části a vytvořil tak tento kaňon.

Cesta

Soutěska začíná u malé vodní přehrady. Po betonovém chodníčku okolo levády se dostanete do soutěsky, nicméně připravte se na to, že budete muset lehce brodit (v závislosti na ročním období a srážkách). První část je schůdná i pro děti, vrchní pasáže ale obsahují úseky, kde je nutné zdolat mohutné balvany (v některých naleznete vytesané úchyty), či kluzké skalní stěny. Část úseku je jištěna lany, ale na toto nelze spoléhat. Nám takto zůstaly kusy lana v rukou a bylo pak velmi obtížné se přesunout dále. Zpáteční cestu můžete zvolit stejnou nebo sejít po asfaltové silnice po levé straně od soutěsky.

Fotogalerie

 

Soutěska Sarakinas