Soutěska Stefanou

Téměř na samém východě části poloostrova Akrotiri naleznete velmi krátkou, ale zajímavou, a též velmi náročnou, soutěsku Stefanou (Φαράγγι Διμπλοχάχαλο). Místní Vás ale spíše odkáží na název Diplohahalo podle nedalekého lomu. Tento lom má ještě jednu zajímavou funkci – písek, balvany a skaliska v rokli jsou zbarveny do bíla a s ostatními odstíny tvoří zajímavé obrazce. Příjemné koupání na pláži na konci soutěsky.

Proč tam jet

Čeká vás úžasná pláž Seitan Limania a možnost slaňování na skále s prohlídkou malé jeskyně.

Kdy tam jet

Soutěska je dostupná celoročně, přesto jaro a podzim je nejvhodnější.

Co sebou

Chcete-li slaňovat, tak je nutné klasické vybavení – sedák, lano, osmu (resp. kyblík), prusík, karabiny, ochranné pomůcky. V opačném případě postačí láhev vody a lehká trekkingová obuv.

Trasa

Soutěska Diplohahalo začíná u kostela Agios Spiridon (za vesnicí Akropoli) a první část je lehce zdolatelná pro každého. Za kostelem kopírujte pravou stěnu rokle západním směrem, až se dostanete k řečišti a jím pokračujte směrem k moři. Nicméně po přibližně 300stech metrech začínají technické pasáže. První z nich zvládnete bez lana (sestupy 5-8m vysoké), ale poslední z nich je nutné horolezecké vybavení – odhaduji 30m vysoká stěna. Místo je již připraveno a vybaveno technicky, nicméně lano, sedáky a karabiny sebou. Uprostřed této stěny se nachází malá jeskyně hluboká asi 20m.

Pokud oželíte tento sestup, můžete pokračovat po dně soutěsky od nedaleké pláže Stefanou (Seitan Limania) z opačného směru. Od kostela je nutné pokračovat po asfaltové silnici dále na východ – dojedete na malé přírodní parkoviště, zde je znatelná stezka k pláži Stefanou. Sejděte dolů a západním směrem můžete prozkoumat dolní pasáž soutěsky v délce lehce přesahující 500m. Opět Vás čekají technické pasáže, ale není třeba horolezeckého vybavení. Cesta končí pod skalní stěnou, jež je zmíněna v předchozím odstavci.

Fotogalerie

 

Soutěska Stefanou